FOTO: Per Ranung/Grand hotel m fl

Så skapar du ett hotell-lyxigt sovrum

Inredning. Vi spanade in inredningen på ett av Sveriges lyxigaste hotell. Med blanka tyger lager på lager kan du sova lika glamouröst i ditt eget sovrum – varje natt!

Greta Garbo, Grace Kelly och Frank Sinatra är några av de celebriteter som vältrat sig i lyx på Grand Hotel i Stockholm. De klassiskt inredda rummen med sängar bäddade i siden och sammet får oss att vilja flytta in permanent, men med enkla medel fixar vi stilen själva, hemma i sovrummet.
   
Tricket för att skapa den lyxiga hotellkänslan är att inreda med silkiga tyger i flera lager. En stopp­ad sänggavel tillsammans med ett överkast i siden gör att rummet känns påkostat. Fyll sängen med ett generöst lass kuddar i olika färger och material och lägg en stor, mjuk matta på golvet.



Fixa mysbelysningen med bordslampor. Trento, 798 kr, Em möbler.



Lyxa till sängen med en stoppad huvudgavel. Beitstad, b 180 cm, 1 995 kr, Ikea.

Fyll sängen med mjuka kuddar. Brun kudde, 45 x 45 cm, 249 kr, Mio. Mönstrad kudde Dagny, 50 x 30 cm, 129 kr, Ikea. Lila och beige kudde Cecina, 50 x 50 cm, 379  kr, Bolia.



Bädda med ett lyxigt överkast. Duchesse, 1 490 kr, Mio.


Ställ in en vas med en generös bukett. Älsklig, 129 kr, Ikea.


Låt en stor matta täcka golvet. Gåser, 170 x 240 cm, 1 795 kr, Ikea.


Matcha långa gardiner i olika färger. Gardinpar Dagny, rosa och beige, 599 kr/par, Ikea.

En säng med tjock resår­botten gör rummet lyxigare. Ramsäng Småland, från 5 400 kr, Sängjätten.

Tips för hotellkänslan:

Lyxa till sängen. Höj sängen genom att montera högre ben. Täck sedan in kanterna med en sängkappa som matchar överkastet.

Inred med textilier. Matcha den ­stoppade sänggaveln med en ljus matta och gardiner som når ner till golvet. Häng flera gardiner i olika färger bredvid varandra.

Sprid ljuset. De mindre ljuskällorna är viktigare än takbelysningen i ett sovrum. Bordslampor med dimmer ger rätta myskänslan.


»Välj rätt säng«
Nicklas fridh, butiks­ägare Sängjätten Karlstad:

– När du köper säng är det viktigt att du provligger flera madrasser i butiken. Sover du på sidan behöver du en säng där axel och höft sjunker ner, så att kroppen vilar rakt. Den som sover på rygg behöver i stället mer stöd i ­svanken.
De klassiska ramsängarna är prisvärda och gjorda för att passa de flesta, medan den dyrare kontinentalsängen har dubbla madrasslager och passar dig som vill ha extra följsamhet.



Annons:

Allt i Hemmets burketiketter!

Här laddar du hem burketiketterna från AiH nr 5/2011.  Tryck här.

Vi finns också på Facebook!

Du vet väl att du kan bli ett fan till Allt i Hemmet på Facebook?
Här hittar du våra egna sidor.

RSS feed for Articles