Hit flyr vi från stan!
Inredning.
Monika och hennes man har sin oas femton minuters bilfärd från Norrköpings stadsliv. Hit åker de för att njuta av solen eller för att mysa när regnet smattrar på taket.

Det nybyggda trädäcket badar i kvällssol och har en strålande utsikt över Bråviken. Den gamla vilstolen från 50-talet, följde med huset.
Vid Bråvikens strand, 15 minuters bilfärd från Norrköping, lever Monika Svensson och Göran Lovén sitt sommarliv. Hit kan de åka direkt efter jobbet eller så snart andan faller på.
Deras ställe är spartanskt, här finns till exempel inget vatten.
– Man lär sig snabbt att leva utan vatten och att spara på det lilla man har med sig ut hit, säger Göran. Men det är möjligt att ta ett dopp i havet om morgnarna.

En dagbädd i köket ger sittplatser dagtid och sovplats nattetid. Sängen/soffan är bäddad med sängkläder från Åhléns och kuddar från Lexington. Duk, Åhléns.
– När vi sålde vårt hus och skulle flytta till lägenhet ville vi ha ett sommarställe att fly till från stan, berättar Monika.
De driver en butik i centrala Norrköping och ville ha ett sommarhus nära jobbet, lägenheten och gärna även golfklubben.
– Från huset är det 300 meter till golfklubben, via vattnet, så det kunde inte bli bättre, säger Monika.
De har nu haft huset i 12 år. De hittade det genom vänner som har ett sommarställe i närheten. Husets första del byggdes 1947, som ett av sex hus som den lokala kanotklubben byggde när de behövde nya lokaler.

Från uteplatsen har Monika utsikt över vattnet och båtarna som passerar förbi. Med en kikare ser man extra bra.

Den förra ägaren till stugan gjorde en snillrik lösning för förvaringen, med byrå och hylla på väggen. Längre in skymtar köket.
Innan Monika och Göran skaffade sommarstället hade de båt. Från den tiden är de vana vid det enkla livet – och kanske är det somrarna på sjön som inspirerat till den marina känslan i stugan.
– Här blir det många grillkvällar per sommar och är det inte våra vänner som kommer förbi så är det våra barn med familjer – och deras vänner!
Umgänge, lite fixande med färg och ett dopp i havet emellanåt – det är vad som står på Monikas "att-göra-lista" under sommarhalvåret.
– Jag åker hit för att koppla av, här finns inga måsten, precis som det ska vara på sommaren.

All disk sker i uteköket på baksidan, eftersom huset inte har något vatten indraget. ”Här står jag och diskar och sjunger”, säger Monika.